“Słowiańskie koszmary” – antologia słowiańskiej grozy

“Słowiańskie koszmary” to druga z kolei antologia opowiadań związanych z fantastyką grozy, która kieruje czytelników w stronę naszych najstarszych, pogańskich korzeni. Jest wspólnym pomysłem Macieja Szymczaka i wydawnictwa Horror Masakra, a w jej “wnętrznościach” znajdziemy masę interesujących tekstów!

Witold Jabłoński pisze we wstępie do antologii:
“(…) uważam wydaną rok wcześniej antologię “Krew zapomnianych bogów” oraz niniejszą, “Słowiańskie koszmary”, za wydarzenia na naszym gruncie bezprecedensowe, nowatorskie i przełomowe. Młodzi twórcy poruszają się na jeszcze słabo zbadanym, nieomal dziewiczym terenie, a jednak, działając w odmiennych warunkach niż ich literaccy antenaci, wyzbywają się dawnych kompleksów i zahamowań, czerpiąc bez wahania z przebogatego źródła rodzimej demonologii. Świat słowiański nie jest w ich utworach, jak we wcześniejszej polskiej literaturze, przaśny, poczciwy i infantylny, lecz stanowi wybuchową mieszankę tajemniczości i grozy, demonizmu i okrucieństwa. Świadczy to o chęci przełamania wielowiekowego szkodliwego szablonu, ale też o poszukiwaniu nowego stylu “swojskości”, nowego paradygmatu Słowiańszczyzny i odmiennego wzorca kulturowego, odwołującego się do przedchrześcijańskiej tradycji.”

Co ciekawe w projekt są zamieszani muzycy świetnej grupy Percival Schuttenbach, o czym zainteresowani na pewno już wiedzą 🙂

Odsyłam również wszystkich zainteresowanych do interesującego wywiadu, jaki z pomysłodawcą antologii przeprowadził Michał Stonawski na portalu lubiegroze.plCZYTAJ.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code