“Cierpienie hrabiego Mortena” – polski horror gotycki

Polska kinematografia, często dzięki młodym i pomysłowym twórcom, coraz lepiej radzi sobie z kinem gatunkowym. Przykładami tego mogą być chociażby Kochanka Szamoty w reż. Adama Uryniaka, lub Człowiek z magicznym pudełkiem Bodo Koxa. Czekamy również na Pół Wieku Poezji Później, a teraz jeszcze na Cierpienie hrabiego Mortena w reż. Brunona Hawryluka.

Twórcy filmu na swojej stronie na Facebooku piszą o filmie następująco:

“Scenariusz filmu Cierpienie hrabiego Mortena został napisany na podstawie opowiadania Jacka Soboty o tym samym tytule. Opowiadanie po raz pierwszy opublikowano w 1993 roku w miesięczniku “Nowa Fantastyka”. Rozpoczęło ono tak zwane “opowieści mortenowskie”, które zostały zebrane w zbiór opowiadań pt. “Głos Boga” (2006, Wydawnictwo Dolnośląskie). Książka Jacka Soboty od razu została doceniona przez krytyków literatury, nie tylko fantastycznej.

Autor w swoich opowieściach wykreował mroczny, alternatywny, quasi-średniowieczny świat, w którym nie liczą się tylko fabuła i dobrze wykreowane postaci. Jako cyniczny filozof, Sobota przemyca wiele egzystencjalnych pytań, ironii, czarnego humoru i aluzji, czym mocno wyróżnia się na tle innych pisarzy fantastyki, tworzących literaturę stricte rozrywkową. Siła prozy Jacka Soboty płynie również z tego, że można ją odbierać na różnych poziomach – dla części czytelników będzie to ciekawa opowieść łotrzykowska, dla innych – pełen nawiązań do Biblii, dający do myślenia zbiór powiastek filozoficznych.
Film będzie opowiadał historię znanego malarza, Mistrza, który w trakcie wędrówki trafia do owianego złą sławą Zamku Kaltern, należącego do tajemniczego hrabiego Mortena. Dziwnym zrządzeniem losu okazuje się, że włodarz jest największym miłośnikiem sztuki artysty i daje mu propozycję nie do odrzucenia – namalowanie arcydzieła. Wkrótce jednak malarz przekonuje się, że hrabia nie jest zwyczajnym arystokratą, a jego skrywana pasja jest co najmniej niepokojąca.
Reżyser zamierza stworzyć film, który, zarówno jak proza Jacka Soboty, będzie łączył w sobie elementy fantasy, horroru oraz metafizycznej i psychologicznej opowieści”.
Więcej informacji o filmie możecie uzyskać obserwując fanpage na FACEBOOKU.
News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code