Mikołaj Marcela “Bycie w śmierci. Athanatopia”

 Mikołaja Marcelę miłośnicy horroru mogą kojarzyć z różnych publikacji. Autor powieści “Niemartwi”, monografii “Monstruarium nowoczesne”, uczestnik wielu konferencji naukowych związanych z popkulturą i fantastyką grozy. Już jutro rusza przedsprzedaż jego najnowszej powieści!

18 stycznia nakładem wydawnictwa PASCAL ukaże się druga jego powieść “Bycie w śmierci. Athanatopia”, którą Misterium Grozy objęło patronatem. Będąc po lekturze tej książki zdecydowanie jestem zdania, że mamy do czynienia ze skrupulatnie opracowaną fabułą, która zatacza szerokie kręgi zarówno historyczne jak i ideowe. Mikołaj znakomicie splata ze sobą wydarzenia realne, przeszłość i teraźniejszość, polityczne teorie spiskowe, naukowe hipotezy, zagadki historii, a przy tym wszystkim jest… popkulturowy. Żongluje znakomicie motywami, o które miłośnicy niewyjaśnionych tajemnic już gdzieś kiedyś się otarli.

Sam o sequelu “Niemartwych” na swoim FB napisał:

“(…) fabuła zaczyna się w połowie XIX wieku w Panewnikach, by następnie przenieść się najpierw do przełomu lat 80-tych i 90-tych na Śląsku, a potem do czasów współczesnych i 2020 roku. Opowiada o genialnym biologu, którego potrafiła zrozumieć tylko jedna osoba, oraz miłości, która zmieniła świat.

Innymi słowy, będzie to powieść o żywych trupach, jakiej jeszcze nie było, łącząca w sobie elementy grozy, science fiction, powieści obyczajowej i eseju filozoficznego. W dużej mierze zapowiedzią tego, co znajdziecie w środku, jest okładka (która nieprzypadkowo wzorowana jest na studiach anatomicznych Leonarda da Vinci) oraz tytuł (w sposób jak najbardziej zamierzony nawiązujący z jednej strony do Martina Heideggera i jego bycia-ku-śmierci, z drugiej do “Utopii” Tomasza Morusa). Myślę więc, że “Athanatopia” przypadnie do gustu także tym, którzy niekoniecznie są fanami żywych trupów!”

Otrzymamy więc wielowątkową, zgrabnie napisaną powieść, która w indywidualny sposób podchodzi do tematyki zombie, będącej już nie tyle jej tłem, ale przyczyną.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code