Mikołaj Marcela “Bycie w śmierci. Athanatopia”

 Mikołaja Marcelę miłośnicy horroru mogą kojarzyć z różnych publikacji. Autor powieści “Niemartwi”, monografii “Monstruarium nowoczesne”, uczestnik wielu konferencji naukowych związanych z popkulturą i fantastyką grozy. Już jutro rusza przedsprzedaż jego najnowszej powieści!

18 stycznia nakładem wydawnictwa PASCAL ukaże się druga jego powieść “Bycie w śmierci. Athanatopia”, którą Misterium Grozy objęło patronatem. Będąc po lekturze tej książki zdecydowanie jestem zdania, że mamy do czynienia ze skrupulatnie opracowaną fabułą, która zatacza szerokie kręgi zarówno historyczne jak i ideowe. Mikołaj znakomicie splata ze sobą wydarzenia realne, przeszłość i teraźniejszość, polityczne teorie spiskowe, naukowe hipotezy, zagadki historii, a przy tym wszystkim jest… popkulturowy. Żongluje znakomicie motywami, o które miłośnicy niewyjaśnionych tajemnic już gdzieś kiedyś się otarli.

Sam o sequelu “Niemartwych” na swoim FB napisał:

“(…) fabuła zaczyna się w połowie XIX wieku w Panewnikach, by następnie przenieść się najpierw do przełomu lat 80-tych i 90-tych na Śląsku, a potem do czasów współczesnych i 2020 roku. Opowiada o genialnym biologu, którego potrafiła zrozumieć tylko jedna osoba, oraz miłości, która zmieniła świat.

Innymi słowy, będzie to powieść o żywych trupach, jakiej jeszcze nie było, łącząca w sobie elementy grozy, science fiction, powieści obyczajowej i eseju filozoficznego. W dużej mierze zapowiedzią tego, co znajdziecie w środku, jest okładka (która nieprzypadkowo wzorowana jest na studiach anatomicznych Leonarda da Vinci) oraz tytuł (w sposób jak najbardziej zamierzony nawiązujący z jednej strony do Martina Heideggera i jego bycia-ku-śmierci, z drugiej do “Utopii” Tomasza Morusa). Myślę więc, że “Athanatopia” przypadnie do gustu także tym, którzy niekoniecznie są fanami żywych trupów!”

Otrzymamy więc wielowątkową, zgrabnie napisaną powieść, która w indywidualny sposób podchodzi do tematyki zombie, będącej już nie tyle jej tłem, ale przyczyną.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code