POLECANE LEKTURY: “Bycie w śmierci” i “Historia twojego życia”

Kolejna audycja coraz bliżej, a w niej opowiem o przeczytanych ostatnio dwóch pozycjach, czyli powieści Przemysława Piotrowskiego oraz opowiadaniach Tomasza Siwca. Aktualnie mój zestaw lektur znów składa się z powieści i zbioru opowiadań.

Co prawda powieść Mikołaja Marceli już znam z cyfrowej wersji recenzenckiej, więc zadanie ułatwione. Pozostaje więc lektura Teda Chianga i Misterium Grozy staje się bardziej regularne!

Bycie w śmierci

“Trzymająca w napięciu powieść dla fanów The Last of UsWestworldWorld War Z.
Opowieść o czasie, przemianie i śmierci. Czasie, który nie leczy ran. Przemianie świata i ludzi, która jest końcem i początkiem. Śmierci, której wszechpotędze przeciwstawił się jeden człowiek.
Bóg umarł. Ostatecznie! Niemartwi są wyobrażeniem odwiecznego marzenia o pokonaniu śmierci i cenie, jaką za to przyjdzie zapłacić. A u podstaw wszystkiego, jako ta największa sprawcza siła, znajduje się to, bez czego nie ma ani życia, ani literatury: miłość”. (opis za wyd. Pascal)

Historia twojego życia

“A co, gdybyśmy odkryli, że fundamenty matematyki są arbitralne i niespójne? Co, gdyby umiejętność nadawania rzeczom właściwych nazw budziła do życia nieożywione obiekty? Co, gdyby zetknięcie z językiem kosmitów nieodwołalnie zmieniało naszą percepcję czasu? Co, gdyby wierzenia chrześcijańskich fundamentalistów były dosłownie prawdziwe i na ulicach miast codziennie oglądało się grzeszników pochłanianych przez ogniste czeluście?
Gdy obce formy życia przybywają na Ziemię, to aby pomóc przy komunikacji i rozszyfrować ich intencje, wojsko sprowadza uniwersytecką lingwistkę. Nowo nabyta przez nią wiedza na temat języka obcych i jego nielinearnej struktury paradoksalnie pomaga jej poradzić sobie ze smutkiem związanym z rodzinną tragedią…
W każdej z opowiedzianych w książce historii autor przygląda się życiu w świecie pełnym niepewności i kruchości, wykorzystując do tego swoją niesamowitą inteligencję i humor.

Na podstawie Historii twojego życia powstała superprodukcja filmowa Nowy początek.

Ted Chiang, zdobywca wielu prestiżowych nagród literackich (m.in. Nebuli, Hugo i Locusa), jest uważany za jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy science fiction. Historia twojego życia w 2003 roku otrzymała polską nagrodę literacką Sfinks, a jej hollywoodzka ekranizacja pod tytułem Nowy początek (2016) została uznana za jeden z najlepszych filmów dekady”. (opis za katedra.nast.pl)

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code