Nowa odsłona magazynu “Creatio Fantastica”

“Creatio Fantastica” jest magazynem poświęconym szeroko rozumianej fantastyce, który już od bardzo wielu lat dąży do w pełni prawnego tytułu magazynu naukowego. Z nowym numerem otrzymaliśmy dowód, że tak właśnie jest, a wraz z nim masę interesujących tekstów.

Magazyn można pobrać za darmo pod poniższym linkiem:
POBIERZ

Redakcja CF pisze następująco:

“Nadszedł ten długo wyczekiwany przez nas moment, kiedy po kilku latach wytężonej pracy możemy zaprezentować Wam 56. numer „Creatio Fantastica” – który inauguruje nową formułę pisma jako pierwszego i jedynego w Polsce czasopisma naukowo-literackiego o fantastyce. Wytyczając ten nowy szlak pod auspicjami krakowskiego Ośrodka Badawczego Facta Ficta, nie zapominamy jednak o naszych korzeniach i dlatego nie przestaniemy promowania na naszych łamach najlepszej literackiej fantastyki – i wciąż także będziemy ukazywać się bezpłatnie i w otwartym dostępie. To ostatnie jest szczególnie ważne w przypadku tekstów naukowych, których fantastyka, jak bodaj żadna inna gałąź współczesnej kultury, rozpaczliwie potrzebuje. Dlatego też wskrzeszamy zapoczątkowaną jeszcze przez Ksenię Olkusz tradycję publikowania rozmów z naukowcami i ludźmi kultury zasłużonymi dla promocji fantastyki w Polsce i już teraz zapowiadamy, że częściej niż dotąd publikować będziemy recenzje naukowe najważniejszych ukazujących się w Polsce i na świecie książek poświęconych badaniom nad całym polem literackim fantastyki.

W dziale naukowym piszą Katarzyna Slany o „Strachopolis” Doroty Wieczorek, Urszula Łosiowska o renarracji baśni Grimmów w „Jasiole i Mgłosi” Waltera Moersa, Anna Bugajska o „Oryksie i Derkaczu” Margaret Atwood w kontekście „wirtualnej porno-przemocy”, Adam H. A. Michniewicz o tanatologii i tanatopedagogice w filmografii Tima Burtona, Ewelina Rąbkowska o rajach zwierzęcych w fantastyce młodzieżowej i Sven Dwulecki o wątkach młodzieżowych w „Personie 4” z perspektywy retoryki proceduralnej. W rozmowie numeru Anita Całek, Ksenia Olkusz, Aleksandra Korczak i Maciej Skowera dyskutują o „dziwnej instytucji” zwanej fantastyką młodzieżową i badaniach nad nią w Polsce, a w dziale recenzyjnym Krzysztof M. Maj przygląda się antologii tekstów naukowych „Geografia krain zmyślonych”, wydanej w serii „Literatura dla Dzieci i Młodzieży. Studia”. W naszym Litterrarium gościmy Krzysztofa Wrońskiego z Ćmą i Antoniego Nowakowskiego z „Redutą”, a także przekłady: „Piramidę Amiry” oraz „Barry Westphall zaburza punkt osobliwy” laureata nagród Hugo i Nebula Jamesa Patricka Kellyego, a także „Sekretną liczbę” Igora Tepera”.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code